Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym pupilem. Ze względu nieduże wymiary może być ciekawą opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej należy wzbogacać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty metalowe. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać klatkę o większym rozmiarze, szczególnie jeśli zamierzamy trzymać tam więcej świnek.Ważnym jest, aby pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, gdyż grozi to utknięciem zwierzaka pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie i wypadają poza klatkę. Alternatywą może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale jest znacznie twardawy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi łatwo utrzymać porządek w klatce, jednak ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby umilić klatkę waszej świnki morskiej warto umieścić w niej potrzebne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska poczuje się bezpieczna, ponieważ będzie miała prywatną przestrzeń, w której będzie mogła udać się aby odpocząć albo uspokoić się, kiedy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html